مقالات آموزشی

تلفن‌ فیبر نوری

مقدمه:

تحول سریع و رو به رشد سرویس‌های ارتباطی و مخابراتی موجب گرایش شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی پایه به استفاده از فنّاوری جدید و پرسرعت برای پاسخگویی به نیازهای کاربران خود شده است؛

در دنیای رو به رشد امروز، بستر سیم مسی به دلیل داشتن محدودیت‌های فراوان من جمله محدودیت در فاصله و هزینه بالای اجرایی و نگهداری، گزینه چندان مناسبی برای این روند رو به رشد و توسعه به نظر نمی‌رسد؛

فلذا رویکرد جدید شرکت‌های مخابراتی در دنیا استفاده از فیبر نوری تا چند متری سرویس‌گیرنده است.

گسترش ارتباطات راه دور و راحتی انتقال روزانه  اطلاعات با سیستم‌های انتقال و مخابرات نوری یکی از پراهمیت‌ترین موارد در جهان رو به رشد امروز است.

مسلما سرعت، دقت و تسهیل از مهم‌ترین ویژگی‌های مخابرات، اینترنت و تلفن نوری است. یکی از پراهمیت‌ترین موارد استفاده از مخابرات نوری آسانی انتقال سیگنال‌های اطلاعات دیجیتالی است که قابلیت تقسیم‌بندی در حوزه زمانی را دارا است. به این معنی که مخابرات دیجیتال دارای پتانسیل کافی برای استفاده از امکانات مخابره اطلاعات در بسته‌های کوچک اطلاعات در حوزه زمان است.

 

از فیبر نوری چه می‌دانید؟

فیبرنوری یا تار نوری رشته باریک و بلندی از جنس ماده‌ی شفافی مانند شیشه (سیلیکا) یا حتی پلاستیک را گویند

که می‌تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند.

 

فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی است که به وسیله آن می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به‌راحتی با پهنای باند بالا تا قریب به 10 گیگابیت بر ثانیه و بالاتر منتقل کرد.

و امروزه در دو نوع فیبر تک حالته یا  Single-mode و فیبر چند حالته یا Multi-  modeتولید می‌شوند.

. امروزه مخابرات نوری، به دلیل پهنای باند وسیع‌تر در مقایسه با کابلهای مسی، و تأخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره‌ای از مهم‌ترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود.

فناوری فیبر نوری و تلفن‌های فیبر نوری نیز اولین بار در اوایل دهه 60 وارد ایران شده و امروزه بخش اعظم مخابرات ایران را تشکیل می‌دهد.

تانوما چیست؟

مطابق تعریف  شرکت مخابرات ایران، سرویس FTTB  به معنی “فیبرنوری تا ساختمان/خانه ” می باشد. این سرویس به تکنولوژی جدیدی اطلاق می شود که به جای استفاده از کابل مسی از فیبر نوری برای انتقال اطلاعات تا ساختمان و یا محل مشتری بهره می برد و می توان سرویس های گوناگونی از جمله تلفن، اینترنت، سرویس های چند رسانه ای و دیگر سرویس های بر بستر دیتا را با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکین قرار داد.تانوما از سرواژه‌های عبارت (تار نوری مخابرات ایران) تشکیل شده است.

 

حال مزایای استفاده از تانوما و مخابرات فیبر نوری چیست؟

 • پهنای باند اینترنتی و تعداد خطوط تلفن دلخواه
 • قابلیت استفاده از سرویس های دیتای متنوع مخابراتی و غیر مخابراتی
 • حذف کلیه کابل های مسی ارتباطی
 • ارتباط صوتی و تصویری با کیفیت بالا
 • طول عمر بالاتر نسبت به کابل های مسی
 • افزایش چشمگیر پایداری ارتباط
 • کاهش نویز

 

با این حال هر فناوری نویی مانند فیبر نوری نیز معایبی دارد:

 • انحصار شرکت مخابرات ایران و استفاده از خدمات این شرکت به صورت اجباری برای دریافت کنندگان
 • غیر قابل مهاجرت بودن به شرکت‌های دیگر ارائه دهنده اینترنت
 • هزینه نسبتا بالا در برخی سرویس‌ها
 • عدم دسترسی به سرویس‌های نامحدود برای کاربران پر مصرف

 

گوشی‌های تلفن مبتنی بر خطوط انتقال فیبر نوری

همانطور که گفته شده یکی از فناوری‌های مبتنی بر فیبر نوری خطوط تلفن با کیفیت‌تر و پرسرعت‌تر است،

اما بهره وری ازین فناوری نیز مستلزم استفاده از تلفن‌های هوشمندی‌ست که از این فناوری به روز پشتیبانی کنند.

پانوسونیک  امروزه عرضه کننده با کیفیت‌ترین تلفن‌های مبتنی بر مخابرات فیبر نوری است.

با توجه به تولیدات متنوع و گستردۀ شرکت پاناسونیک و نیاز روز افزون مراکز و مجوعه‌های دولتی به خدمات ارتباطی پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری، مجموعه عصر ارتباطات اقدام به راه اندازی نمایندگی رسمی پاناسونیک  زیر مجموعه شرکت کامتل جهت ارائه خدمات به کاربران مشتریان پاناسونیک نموده است.

عصر ارتباطات بعنوان نمایندگی پاناسونیک با همکاری جمعی از زبده‌ ترین کارشناسان صنعت الکترونیک و مخابرات و دیگر متخصصان و کارشناسان مرتبط با این حوزه، در تلاش است تا بالاترین سطح کیفی خدمات را  در بخش عرضۀ محصولات، نصب محصولات و خدمات پس از فروشِ تلفن‌های مبتنی بر فیبر نوری به مشتریان گرامی ارائه نماید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن